V Dobrovniku zaključilo VII. srečanje koordinatorjev ekovrtcev, ki se je udeležilo več kot 150 predstavnikov ekovrtcev iz vse Slovenije.
V ospredju je bil program za ekovrtce s tematskim poudarkom na vzgojnem procesu značajskega oblikovanja na načrtnem razvijanju otrokovih navdihov do živalskega in rastlinskega sveta ter racionalnega odnosa do naravnih virov, kot so: voda, hrana in energija.
S strokovnimi prispevki so srečanje obogatili: Čebelarska zveza Slovenije s temo: »Čebela naš zaveznik«, Zavod RS za varstvo narave s temo: »Z lutkami in slikanicami do zavesti o varstvu narave» ter ko sklad s temo: »Finančne spodbude Eko sklada za okoljske naložbe».
V nadaljevanju je potekala delavnica "Iskanje inovativnih izobraževalnih in tehnoloških orodij za učinkovitO rabO energije, ki nenehno narašča zato je potreba po varčevanju, premišljeni in načrtni rabi le-te. Varčevanje z energijo oz. njena učinkovita raba pomeni, da tudi z najenostavnejšimi ukrepi kot so stalno preverjanje temperature v prostoru, ugašanje luči ko ni nikogar v prostoru, izklapljanje aparatov iz stanja pripravljenosti, zapiranje vode pri umivanju rok…. S t.i. mehkimi ukrepi lahko zmanjšamo porabo od 10 – 15 odstotkov na leto. Ti prihranki pa so lahko še večji, če se odločimo za nakup varčnih aparatov in drugih naprav, če se nekoliko manj vozimo z avtomobilom in nekoliko več pešačimo in kolesarimo. Največje prihranke pa seveda lahko dosežemo pri gradnji ali obnovi, kjer so poraba energije in s tem povezani strošku tudi do desetkrat nižji.
Osrednje dogajanje je bilo namenjeno ekoakcijskem načrtu za ekovrtce v šolsko leto 2013/14 in didaktičnim pristopom – delu na terenu na Bukovniškem jezeru pri Dobrovniku na temo: »Iz sveta pravljic v svet narave». Šlo je za sprehod, igro in delo v naravi, ko se otroku zastavljajo vprašanja, na katera v pravljicah ni zadovoljivih odgovorov ali pa otroka lastna izkušnja prepriča, da je pravljična razlaga drugačna od dejanskega stanja. Na terenu je bila izpostavljena naloga odraslih, da se otrokom pomaga z iskanjem odgovorov na različne načine in pri tem otroke vzpodbuja k iskanju odgovorov v različnih virih. Tako pridobljena spoznanja jim bodo omogočala svobodo in ustvarjalnost pri spoznavanju sveta narave.
Kako na terenu opazovati – raziskovati obvodni živalski svet je bil prikazan s strokovnim gradivom: »Dvoživke bioindikator čistega okolja».
Po končanem terenskem delu so se udeleženci osvežili z vodo iz »Vidovega» izvira ob neposredni bližini kapelice Sv. Vida v bukovniškem gozdu, strokovni posvet pa zaključili z ogledom Ocean Orchids v Dobrovniku.
Ekoakcijski načrt za šolsko leto 2013/14
Okoljski pregled
Sedem korakov
Svet dvoživk bioindikator čistega okolja
Finančne spodbude Eko sklada za okoljske naložbe
Žabica je rešena!
FIKO-KOFI